Ženska v športnih oblačilih s kolensko oporo na nogi med skakanjem čez kolebnico na prostem.

Razlika med akutnimi in kroničnimi boleznimi

Spoznajte ključne razlike med glavnima vzrokoma bolečin v sklepih: akutnimi poškodbami in kroničnimi boleznimi.

Ko se poškodujemo ali zbolimo, je naša težava običajno opredeljena kot akutna ali kronična, čeprav se diagnoza lahko spremeni. Kaj je akutna bolečina ali bolezen? Akutna bolezen lahko postane kronična, kronična bolezen pa se lahko nenadoma izrazi z akutnimi simptomi.
 
Kronične bolezni ločimo na dve vrsti: poškodbe zaradi preobremenitve in ponavljajoče se poškodbe. Kronične poškodbe zaradi preobremenitve povzročijo dolgotrajne nizkointenzivne sile. Primeri vključujejo teniški komolec, golfistični komolec, tekaško koleno, tendinitis, burzitis in sindrom karpalnega kanala.
 
Kronične ponavljajoče se bolezni so akutne poškodbe, ki se pojavijo večkrat, npr. kronični zvini gležnja. Kronične ponavljajoče se poškodbe med drugim povzroča aktivnost pred ustreznim okrevanjem. Naš nabor opor Everyday je namenjen kroničnim poškodbam in bolečinam, poleg nabora izdelkov Actimove Sports Edition pa je primeren tudi za določene kronične bolezni, ki so posledica športnih poškodb.

Zvini

Zvini in nategi so poškodbe vezi in kit, ki predstavljajo najpogostejše akutne poškodbe. Navadno se zgodijo v trenutku, ko je sklep med športom ali vsakodnevnimi aktivnostmi ob udarcu premaknjen v prisilni položaj, ali ob prekomernem raztegu določenega dela telesa.
 
Primer take poškodbe je padec, pri katerem se oseba nasloni na zapestje. Prekomerno raztegovanje tega kompleksnega sklepa lahko povzroči zvin zapestja (poškodbo mehkega tkiva in vezi okoli zapestja). Zvini navadno povzročijo oteklino, bolečino in podplutbo, obenem pa omejijo običajno gibljivost.
 
Zvinom in nategom so najbolj podvržene aktivne osebe, npr. športniki in fizični delavci, ki se v vsakodnevnem življenju veliko gibljejo. Največkrat si zvijejo ali nategnejo okončine, ki jih najpogosteje uporabljajo: npr. košarkarji se tekom športne kariere pogosto spopadajo z zvini gležnjev. Kljub temu pa se lahko zvin ali nateg zgodi vsakomur, ne glede na starost.

Teniški komolec, golfistični komolec in tekaško koleno

Teniški komolec, golfistični komolec in tekaško koleno so pogoste kronične poškodbe, ki se razvijejo postopoma. Pojavijo se lahko iz različnih vzrokov, med katerimi so:
 
  • uporaba neustreznih tehnik med športom
  • pretirana ali predolga obremenitev pri telesni aktivnosti
  • prekomerno raztegovanje dela telesa ali sklepa pri določenem gibu v sklopu aktivnosti
Tovrstne poškodbe zaradi preobremenitve so pogosto povezane s športom ali ponavljajočimi se gibi. Prav zato so športniki, pleskarji, mizarji in vodovodarji izpostavljeni tveganju za razvoj tovrstnih kroničnih težav.

Tendinitis

Tendinitis je vnetje in otekanje kit. Običajno gre za kratkotrajno, akutno poškodbo, ki pa se lahko razvije v kronično bolezen.
 
Tendinitis navadno povzroči nenaden sunkovit gib ali sklop ponavljajočih se gibov, npr. pri teku, skakanju ali metanju. Poškodba lahko vodi v boleče in okorele sklepe, vpliva pa lahko tudi na gibljivost prizadete kite. 
 
Tendinitis lahko povzročijo tudi ponavljajoči se gibi zaradi slabe drže ali tehnike pri delu ali športu. To težavo imenujemo poškodba zaradi ponavljajoče se obremenitve (PPO).
Moški s kolensko oporo na nogi sedi na tleh z roko na nogometni žogi

Obvladovanje akutnih poškodb

Zdravstveni delavci pri zdravljenju akutnih poškodb pogosto priporočajo metodo „RICE“:

  • Počitek (ang. Rest) – Prenehajte z aktivnostjo in ne obremenjujte poškodovanega dela telesa.
  • Hlajenje (ang. Ice) – Poškodbo vsakih nekaj ur 20 minut hladite z ledenim obkladkom.
  • Stiskanje (ang. Compression) – Poškodbo povijte.
  • Dvig (ang. Elevate) – Dvignite poškodovani del telesa, npr. s pomočjo blazine.

Zdravnik vam lahko poleg metode „RICE“ priporoči tudi protivnetna zdravila in fizioterapijo. Uporabite lahko tudi podporni izdelek za olajšanje bolečine, zaščito in udobnejše okrevanje po akutni poškodbi. Nabor Actimove Sports Edition vključuje izdelke, posebej namenjene podpori pri okrevanju po zvinih in športnih poškodbah v sklopu celostnega načrta zdravljenja.

Izdelki Sports Edition obenem preprečujejo nadaljnje poškodbe, kar je ključno za dolgoročno zdravje. Obremenitev mišic lahko zmanjšate tudi z uporabo ustrezne opreme ter mobilizacijo in razteznimi vajami pred aktivnostjo in po njej.

Sindrom karpalnega kanala

Sindrom karpalnega kanala (SKK) povzroča bolečino v dlaneh in prstih. Ker se običajno razvije postopoma, je opredeljen kot kronično stanje ali kronična bolezen, čeprav se lahko nenadno pojavi tudi akutni sindrom karpalnega kanala.
 
SKK se razvije, ko karpalni kanal v zapestju oteče in stisne živce, kar povzroči različne simptome, med katerimi so bolečina, odrevenelost in mravljinčenje. Pri nekaterih ljudeh se simptomi ponoči poslabšajo. SKK nastane zaradi različnih vzrokov, med drugim zaradi ponavljajočih se gibov, pogostega oprijemanja med športom ali tipkanja na tipkovnici.
 
SKK lahko povzročijo tudi hormonske spremembe med menopavzo ali nosečnostjo ter pri težavah s ščitnico.
Moški v kratkih hlačah in škornjih z oporo za gleženj na nogi med sprehajanjem na prostem, ob njem vidimo kos prenovljenega pohištva.

Obvladovanje kroničnih poškodb

Zdravstveni delavec vam lahko pri kroničnih poškodbah in kroničnih obolenjih ter dolgotrajnih bolečinah v sklepih priporoči načrt zdravljenja, ki je posebej prilagojen vašim težavam. Svetuje vam lahko tudi prva dva koraka metode „RICE“ (počitek in hlajenje), pa tudi jemanje protivnetnih zdravil in fizioterapijo. Pri obvladovanju simptomov si lahko pomagate tudi z uporabo opore. Nabor izdelkov Actimove Everyday Supports pomaga pri lajšanju kroničnih bolečin, s čimer vam omogoča več gibanja in polnejše življenje kljub bolezni.

Povezani članki