Bližnji posnetek osebe, ki z oporo na komolcu dviga lopar

Kako izbrati ustrezno oporo za komolec pri vaših težavah

Vas boli komolec? Spoznajte pogoste vzroke za bolečine v komolcu in poiščite najboljšo oporo zase.

Poškodbe komolca se lahko zgodijo v vsakem starostnem obdobju. Bolečina v tem delu telesa lahko povzroči precejšnje nelagodje, vendar pa jo lahko obvladate na številne načine. 

Bolečine v komolcu lahko povzroči šport ali služba, ki zahteva ponavljajoče gibe določenega dela telesa. Včasih se bolečina v komolcu pojavi tudi brez očitne poškodbe.

Če sumite, da imate katero koli od zgornjih težav ali drugo poškodbo komolca, se posvetujte z zdravnikom ali drugim zdravstvenim delavcem. Z zgodnjo diagnozo in ustreznim zdravljenjem lahko preprečite dolgoročne poškodbe komolca. Nekaterim pomaga uporaba opore ali jermena za komolec. V nadaljevanju lahko bolje spoznate bolečino v komolcu ter se naučite izbrati prave izdelke in naprave za podporo komolca.

Kdaj nositi oporo za komolec

Če imate boleč ali poškodovan komolec, vam bo zdravnik morda svetoval kombinacijo počitka, razteznih vaj, hlajenja in, v nekaterih primerih, fizioterapije. Odvisno od vaših težav vam bo zdravnik lahko za zmanjšanje nelagodja priporočil tudi uporabo opore za komolec. Pomembno je, da prejmete ustrezno diagnozo, na osnovi katere bo vaša težava pravilno zdravljena. 

Z oporo za komolec lahko omilite bolečine in preprečite nadaljnje poškodbe. Opora vam lahko med okrevanjem pomaga pri vsakodnevnih aktivnostih, kot je šport.  

Seveda pa je potek celjenja in okrevanja vselej odvisen od začetnih težav in drugih okoliščin. 

Opore za teniški komolec

Teniški komolec (imenovan tudi lateralni epikondilitis) je med najpogostejšimi poškodbami komolca. Gre za vrsto tendinitisa oz. vnetja kite. Pri teniškem komolcu se kite, priraščene na grčo na zunanjem delu komolca, vnamejo in otečejo. Simptomi teniškega komolca so: 

  • bolečina ali občutljivost zunanjega dela komolca
  • bolečina v podlakti 
  • bolečina na vrhnjem delu dlani 

Kljub imenu se teniški komolec le redko razvije pri teniških igralcih. Najpogosteje prizadene osebe, ki se poklicno ali ljubiteljsko ukvarjajo z dejavnostmi, ki zahtevajo ponavljajoče gibe roke in zapestja, npr. delavce v proizvodnji, pleskarje in mizarje. Čeprav se teniški komolec pojavlja v vseh starostnih skupinah, pa je najpogostejši med ljudmi med 30. in 50. letom starosti. 

Teniški komolec včasih opisujemo tudi kot poškodbo zaradi „pretirane uporabe“. Večinoma ga je mogoče obvladati s počitkom, hlajenjem in zdravljenjem, npr. s protivnetnimi zdravili. V nekaterih primerih lahko zdravnik priporoči tudi fizioterapijo in vaje za moč,  

pa tudi uporabo opore ali jermena, ki pomaga pri teniškem komolcu. Tovrstne pripomočke je večinoma mogoče nositi med delom in športom, pri čemer komolec zaščitijo pred nadaljnjimi poškodbami. Opore, kakršna je Opora za komolec Actimove Sports Edition Prilagodljiva, so zasnovane za lajšanje bolečine pri poškodbah, kot je teniški komolec, ter pri drugih vrstah bolečin in nelagodja v komolcu.

Opore za golfistični komolec

Golfistični komolec, imenovan tudi medialni epikondilitis, je še ena vrsta pogoste poškodbe komolca. Poškodba je podobna teniškemu komolcu, vendar pa se ne nahaja na zunanji, temveč na notranji strani komolca. Simptomi golfističnega komolca so: 

  • Bolečina v notranjem delu komolca med prijemanjem, dviganjem ali upogibanjem zapestja 
  • Bolečina ob odpiranju kozarcev ali zvijanju 
  • Otrdelost med upogibanjem komolca 

Kakor teniški komolec se lahko tudi golfistični komolec razvije pri najrazličnejših osebah in ni težava, s katero se srečujejo le igralci golfa. Običajno jo povzroči ponavljajoča se obremenitev mišic in kit v nadlakti. 

Zdravljenje golfističnega komolca je podobno zdravljenju teniškega komolca, saj vključuje kombinacijo počitka, hlajenja in protivnetnih zdravil, ki so na voljo brez recepta. Zdravnik lahko priporoči tudi fizioterapijo in vaje za moč. 

Osebe z golfističnim komolcem lahko uporabijo oporo, ki olajša bolečine in napetost komolčnih kit. Opora za komolec Actimove Sports Edition Prilagodljiva zagotavlja ciljno usmerjeno stiskanje, ki olajša bolečino in zmanjša oteklino.

Opore za kronične bolečine v komolcu

Če imate kronične bolečine v komolcu, ki jih povzroča katera koli bolezen, mora ustrezno diagnozo postaviti zdravstveni delavec. Vzrok za kronične bolečine v komolcu je lahko pretirano gibanje. Športniki, ki izvajajo ponavljajoče se gibe rok (npr. igralci golfa in tenisa ter boksarji), imajo pogosto težave s kroničnimi bolečinami komolca. 

Zdravljenje bolečin v komolcu je odvisno od vzroka zanje, diagnosticirati pa jih mora zdravnik. Med čakanjem na zdravniški nasvet si lahko pomagate z oporo za komolec, ki olajša bolečino, povezano s to težavo.

Opore za burzitis olekranona (burzitis komolca)

Burza olekranona je tanek, s tekočino napolnjen mešiček na koncu komolca. Burzitis komolca je boleča težava, ki jo povzroči pretirana količina tekočine v burzi olekranona oz. vnetje in otekanje burze. V telesu imamo številne burze. Delujejo kot blazinice med kostmi in kožo. Simptomi burzitisa komolca so:

  • otekanje konca komolca
  • pordelost komolca
  • topla koža komolca

Udarec komolca lahko poškoduje burzo olekranona, zaradi česar burza proizvede preveč tekočine in nabrekne. Burzitis lahko povzroči tudi dolgotrajno pritiskanje na konico komolca ali počivanje komolca na trdi površini. Okrevanje navadno zahteva počitek, zdravila in imobilizacijo komolca. 

Povezani članki