Ženska z oporo za gleženj leži na tleh in si z elastičnim trakom razteguje nogo

Kako izbrati ustrezno oporo za gleženj pri vaših težavah

Vas boli gleženj? Spoznajte pogoste bolezni, ki povzročajo boleče gležnje, in odkrijte, kako vam lahko pomagajo oporni izdelki.

Bolezni in poškodbe gležnja so pogoste v vseh starostnih skupinah in so lahko posledica akutnih poškodb, kot so padci ali nerodni gibi med športom ali vsakodnevnimi aktivnostmi. Boleč gleženj lahko povzroči tudi kronična degeneracija tega področja.

Grafični prikaz kosti, sklepov, vezi in vezivnega tkiva stopala, gležnja in spodnjega dela noge

Poškodbe mehkih vezi (1), mišic (2) in kit (3) okoli gležnja lahko povzročijo simptome, kot sta bolečina in oteklina, in posledično težave pri obremenitvi gležnja. Bolečina v gležnju se lahko pojavi tudi kot posledica kronične bolezni ali ponovitve osnovne bolezni. Nepravilna oskrba pretekle poškodbe lahko povzroči šibkost področja okrog sklepa gležnja.

Med najpogostejšimi boleznimi stopal in gležnjev so: 

Če se spopadate z bolečino, okorelostjo ali otekanjem okoli gležnja, vam bo zdravnik ali zdravstveni delavec morda priporočil začetno zdravljenje s tehniko „RICE“ (počitek, hlajenje, stiskanje in dvig). Tukaj preberite več o tehniki „RICE“ in drugih načinih oskrbe zvina.

Nadaljujte z branjem, če potrebujete več informacij o zdravljenju različnih bolezni gležnja ter nasvete za izbiro ustrezne opore za gleženj.

Se odločate, kdaj nositi oporo in kdaj opornico za gleženj

Opore in opornice za gležnje lahko uporabljate v različnih okoliščinah, izbirate pa lahko med različnimi vrstami izdelkov, ki so primerni za vaše težave. Ti vključujejo vse od preprostih ovojev in povojev pa do izdelkov s togo stabilizacijsko oporo. Glavna razlika med posameznimi vrstami izdelkov je stopnja omejitve gibanja gležnja.  

Če čutite bolečino, si lahko pri vsakodnevnih opravilih pomagate z oporo za gleženj, ki zmanjša nelagodje. Oporo ali opornico lahko za preprečitev ponovnih poškodb po okrevanju uporabite tudi med telovadbo ali športom. Na primer izdelek, kot je elastični povoj za oporo gležnja Actimove Sports Edition, vam lahko pomaga sklep zaščititi pred novimi poškodbami. Povoj je izdelan iz vzdržljivega oprijetega materiala, ki omogoča prilagodljivo oporo, zaradi česar je idealen za zaščito gležnja med aktivnostjo.A 

Če vas zaradi artritisa, tendonitisa ali drugega razloga pogosto boli gleženj, lahko ovoj za gleženj zagotovi ustrezno zaščito in raven stiskanja. Stiskanje pomaga pri bolečih gležnjih, saj pomiri tkiva in olajša bolečine. Opore za gležnje lahko preventivno nosite tudi za zaščito gležnja pred ponovnimi poškodbami.  

Obdobje uporabe opore za gleženj je odvisno od vaših težav. Najbolje je, da se pogovorite z zdravnikom ali zdravstvenim delavcem, ki vam bo pojasnil, kdaj in kako dolgo boste morali nositi oporo za gleženj. 

Opore za zvin gležnja

Zvin gležnja je poškodba ene ali več gleženjskih vezi. Vezi so trakovi mehkega tkiva, ki povezujejo kosti in sklepe. Vezi sklepa gležnja ohranjajo kosti v pravilnem položaju in zagotavljajo stabilnost. Zvin gležnja je lahko boleča poškodba, ki vam prepreči sodelovanje v vsakodnevnih aktivnostih in ukvarjanje s športom. 

Zvini gležnja se razlikujejo glede na resnost. V blažjih primerih, ko je vez prenapeta, občutite le blago bolečino. Bolečina je hujša, če je vez delno ali popolnoma strgana ali če je v zvin vključenih več vezi.  

Pri tem upoštevajte, da zvin gležnja ni enak preobremenitvi. Nateg ni poškodba vezi, temveč mišic.

Med simptomi zvina gležnja so: 

  • bolečina
  • okorelost
  • razbolelost
  • podplutba
  • oteklina
  • otežena hoja

Če sumite, da ste si zvili gleženj, se posvetujte z zdravnikom, ki lahko potrdi diagnozo.

Opore za kronično nestabilnost gležnja

Kronična nestabilnost gležnja se lahko razvije po večkratnem zvinu gležnja. Gleženj lahko popusti med hojo ali aktivnostjo, lahko pa se zgodi tudi, ko stojite. Simptomi kronične nestabilnosti gležnja so: 

  • dolgotrajno nelagodje
  • bolečina, občutljivost ali otekanje gležnja 
  • Občutek majavosti ali nestabilnosti gležnja 

Če imate kronično nestabilen gleženj, se o zdravljenju ali vajah za krepitev gležnja posvetujte z zdravnikom ali zdravstvenim delavcem. Morda vam bo koristila uporaba izdelka, kot je opora za gleženj Actimove Everyday Supports, ki nudi zanesljivo oporo za vsakodnevno gibljivost ter pomaga preprečiti ponovne poškodbe. Njena posebna spiralna zasnova omogoča varno in udobno namestitev.

Če imate kronično nestabilen gleženj, se o zdravljenju ali vajah za krepitev gležnja posvetujte z zdravnikom ali zdravstvenim delavcem. Morda vam bo koristila uporaba izdelka, kot je opora za gleženj Actimove Everyday Supports, ki nudi zanesljivo oporo za vsakodnevno gibljivost ter pomaga preprečiti ponovne poškodbe. Njena posebna spiralna zasnova omogoča varno in udobno namestitev.

Povezani članki