Tri ženske in en moški med igro racquetballa na pokritem športnem igrišču

Kako oskrbeti zvin

Ustrezno zdravljenje zvina lahko pripomore k celjenju in prepreči kronično bolečino. V nadaljevanju preberite nasvete za ustrezno oskrbo zvinov.

Zvini so pogoste poškodbe, ki lahko prizadenejo različne dele telesa. Zvijete si lahko kateri koli sklep v telesu, vendar pa so običajno najbolj ranljivi gležnji, kolena in zapestja.
 
Zvini se razlikujejo glede na stopnjo resnosti. Stopnja bolečine, ki jo občutite zaradi zvina, je odvisna od stopnje poškodbe vezi v sklepu.
 
Povsem običajno je, da se pri zvinu pojavi močna bolečina. Pomembno je, da počivate in dovolj časa namenite ustreznemu okrevanju. Nepravilno zdravljenje zvina gležnja, zapestja ali kolena lahko oslabi sklep, zaradi česar se poveča verjetnost ponovne poškodbe istega sklepa.
 
V nadaljevanju lahko preberete vse, kar morate vedeti o oskrbi zvinov.

Kateri deli telesa so podvrženi zvinom?

Sklepi, ki so najpogosteje podvrženi zvinom, so gležnji. Možni so tudi zvini kolen, zapestij ali prstov. Obstaja nekaj pogostih vzrokov zvinov, ki so odvisni od lokacije:

  • Zvini gležnja: Zvin višjega dela gležnja običajno nastane ob nerodnem gibu gležnja ali ob pristanku na gležnju po skoku. Zvini gležnja so pogosti pri športih, ki zahtevajo skakanje ter zvijanje stopal, npr. košarka in tenis.
  • Zvini kolena: Zvini kolena se običajno zgodijo ob padcih, nenadnih zasukih ali udarcih v koleno. Tveganje za zvin se poveča ob upogibanju ali zvijanju kolena med dinamičnimi aktivnostmi, kot je nogomet.
  • Zvini zapestja: Zvini zapestja se pogosto zgodijo ob padcih, pri katerih oseba pristane na iztegnjeni roki.
  • Zvini prstov: Zvini prstov so posledica poškodb, pri katerih se prst upogne predaleč nazaj (hiperekstenzija) ali v napačno smer.
Ženska v športnih oblačilih in s kolensko oporo sloni ob steni

Kakšni so simptomi zvina?

Zvin ima veliko znakov in simptomov, ki se razlikujejo od posameznika do posameznika. Ob nastanku poškodbe lahko zaslišite ali začutite „pok“ v sklepu. Med drugimi pogostimi simptomi so lahko tudi bolečina, oteklina, podplutbe in omejena gibljivost prizadetega sklepa.

Ker so zvini običajno boleči, si lahko z opornim izdelkom pomagate pri lajšanju bolečin in celjenju sklepa.

Kako zdravimo zvine?

Večino blagih zvinov lahko zdravimo doma. Če prizadetega sklepa ne morete obremeniti ali če v katerem koli delu poškodovanega območja občutite otrplost, čim prej obiščite zdravnika.
 
V primeru zvina gležnja ali kakršne koli druge vrste zvina ali natega vam bo zdravnik ali farmacevt za zdravljenje poškodbe morda najprej priporočil metodo „RICE“:
 
  • Počitek (ang. Rest) – takoj prenehajte z aktivnostjo in prva dva dni čim dlje mirujte.
  • Hlajenje (ang. Ice) – v prvih 24 do 48 urah po poškodbi vsaki dve do tri ure na boleče mesto za 15–20 minut položite led, zavit v krpo ali brisačo, da zmanjšate bolečino in oteklino.
  • Stiskanje (ang. Compression) – prizadeto območje ovijte z medicinskim povojem, da preprečite otekanje. Povoj se mora prilegati tesno, vendar ne pretesno, saj lahko s tem prekine pretok krvi na prizadetem območju. Če koža pod povojem postane modra ali če občutite hlad, odrevenelost ali mravljinčenje, zrahljajte povoj.
  • Dvig (ang. Elevation) – boleči del telesa dvignite nad višino srca, da zmanjšate bolečino in oteklino. Na primer: pri zvinu gležnja nogo položite na kup blazin.
 
Ne pozabite: če imate kakršno koli vprašanje o načinu zdravljenja zvina gležnja ali katere koli druge vrste zvina, se posvetujte z zdravnikom.
 
Vaš osebni zdravnik ali drug zdravstveni delavec vam lahko svetuje glede obdobja rehabilitacije. Priporoči vam lahko posebne vaje, ki vam bodo pomagale ponovno okrepiti območje zvina. V primeru hujšega zvina boste za popolno okrevanje morda potrebovali ciljno usmerjeno fizioterapijo.

Ponovna telesna aktivnost po zvinu

Kot že omenjeno, je ustrezen počitek ključen za pravilno zdravljenje zvina in hitrejše celjenje. Čas okrevanja se lahko odvisno od resnosti poškodbe in njenega nastanka zelo razlikuje. Prehitra vrnitev k aktivnostim, tj. še pred popolnim okrevanjem po zvinu, pogosto povzroči ponavljajoče se poškodbe, zlasti pri zvinih gležnja.

Čeprav želite biti čim prej aktivni, je pomembno, da s telovadbo začnete postopoma in nežno, s čimer boste preprečili tveganje za nadaljnje poškodbe. Ker je med telovadbo po poškodbi običajno prisotna bolečina, lahko poskusite z opornim izdelkom za pomoč pri lajšanju bolečin in celjenju sklepa. Izbira pravega izdelka je odvisna od tega, ali je bolečina akutna (kratkotrajna) ali kronična (dolgotrajna)

Za zvin ali nateg, do katerega pride med intenzivno vadbo, so idealni športni izdelki, kot sta opora za gleženj Actimove Sports Edition in kolenska opora z odprto pogačico Actimove Sports Edition, ki omogočata obvladovanje kratkotrajne bolečine pri zvinu gležnja ali kolena. Opore pomagajo pri lajšanju bolečin okoli poškodovanih sklepov.

Povezani članki