Starejša ženska z oporo za zapestje ovija trak okoli zavitega darila na mizi

Izbira prave opornice za vaše kronične težave z zapestjem

Se spopadate z bolečino v zapestju? Spoznajte, kako izbrati primerno opornico za vaše težave.

Bolečina v zapestju se lahko pojavi iz različnih razlogov. Lahko je topa ali ostra in intenzivna, odvisno od vzroka. Zvini in zlomi so pogosto vzrok za bolečine v zapestju – zapestje si lahko zvijete med vsakodnevnimi aktivnostmi, kot je šport. 

Bolečine v zapestju lahko občutite tudi kot posledico kronične bolezni. Kronična bolezen je dolgotrajna težava, ki napreduje počasi, npr. artritis ali sindrom karpalnega kanala. Če imate dolgoročno bolezen ali motnjo, je smiselno, da poiščete način za lajšanje bolečine v sklepih. 

Na voljo je veliko načinov za obvladovanje kronične bolečine v zapestju, vključno z opornicami in oporami.  

Grafični prikaz kosti leve roke s povečavo notranje strukture roke

Razumevanje anatomije zapestja

Pri izbiri opornice vam bo v pomoč poznavanje strukture zapestja: 

Zapestje je kompleksen del telesa, ki ga sestavlja več različnih sklepov. Ti sklepi se nahajajo na stičiščih dveh kosti podlakti (koželjnica (1) in podlahtnica (2)) in zapestja (3), ki je sklop osmih koščic. Zapestje in trak vezivnega tkiva tvorita karpalni kanal. Karpalni kanal je cevasta struktura, ki vsebuje kite (4) in živce (5). Poškodba katerega koli dela zapestja lahko povzroči bolečino ali zvin. 

Ob vsakršni bolečini v zapestju morate poiskati nasvet zdravnika ali zdravstvenega delavca, ki lahko postavi uradno diagnozo in določi načrt zdravljenja. Med čakanjem na diagnozo si lahko pri okrevanju pomagate z opornico za zapestje.

Mlada ženska pomaga starejši ženski z oporo za zapestje pri zavijanju darila

Kdaj uporabiti opornico za zapestje

Opornice za zapestje so kakor stabilizatorji in opore za zapestje primerne za ljudi, ki med kronično boleznijo potrebujejo zaščito in oporo zapestja. Pomagajo lahko pri celjenju in olajšajo bolečine v primeru oteklega ali šibkega zapestja. 

Opornice za zapestje so idealne za osebe s sindromom karpalnega kanala, artritisom, tendinitisom, zvinom in nategom zapestja. Primerni so tudi za postoperativno zdravljenje ali po odstranitvi mavca.

Opornice za zapestje pri poškodbah zaradi obremenitve

Poškodba zaradi ponavljajoče se obremenitve (ang. Repetitive Strain Injury oz. RSI) nastane, ko zaradi ponavljajočih gibov občutite telesno bolečino. Pojavijo se lahko topa bolečina, pekoč občutek, utripanje na prizadetem območju ali bolečine, podobne krčem. Simptomi RSI se razvijejo postopoma in sčasoma postanejo vse hujši. Zapestje je dovzetno za razvoj RSI. 

Osebe, ki delajo v panogah, ki zahtevajo ponavljajoče gibe zapestja (npr. mizarstvo, digitalna umetnost, gostinstvo), so lahko bolj izpostavljene zvinom ali kroničnim poškodbam tega predela. 

Uporaba opornice za zapestje vam lahko koristi, če trpite zaradi ponavljajoče se obremenitve zapestja. Opornice lahko pomagajo ohraniti zapestje v nevtralnem položaju, s čimer omejijo nerodne gibe ter zmanjšajo bolečino in vnetje. S pomočjo opornice za zapestje lahko nadaljujete z vsakodnevnim življenjem. 

Opornice in opore za sindrom karpalnega kanala

Sindrom karpalnega kanala (ang. Carpal Tunnel Syndrome oz. CTS) se pojavi ob dolgotrajnem pritisku na živec v zapestju. Povzroči lahko simptome, kot so mravljinčenje, otrplost ter bolečine v dlani in prstih. Sindrom karpalnega kanala lahko pogosto zdravite doma, vendar pa je lahko celjenje dolgotrajno. Simptomi se navadno pojavijo postopoma, nato pa izzvenijo in se ponovno pojavijo. Pri nekaterih ljudeh se simptomi sindroma karpalnega kanala ponoči celo poslabšajo. To je posledica prerazporeditve tkivne tekočine v rokah, ko mišice niso aktivne. 

Če imate sindrom karpalnega kanala, lahko nosite opornico, ki zapestje zadrži v nevtralnem položaju. Opornice zmanjšajo pritisk na mediani živec, stabilizirajo zapestje in omejijo premikanje, ki lahko povzroči bolečino. Opornico lahko za olajšanje simptomov nosite med spanjem. Večina zdravstvenih delavcev bolnikom svetuje, naj opornico nosijo več tednov, dokler se ne počutijo bolje. 

Stabilizatorji za zapestje so prilagojeni za lajšanje sindroma karpalnega kanala. Stabilizator zapestnega kanala Actimove Everyday Supports omogoča lajšanje bolečin zahvaljujoč togi, posebej oblikovani opornici za pravilni položaj in podlogi za dlan. Anatomsko oblikovana opornica stabilizira zapestje v pravilnem položaju in pomaga pri obvladovanju bolečine. Opornico odlikujejo udobje in dobra zračnost materiala brez neoprena ter edinstveni odprti dizajn, ki omogoča neovirano gibanje prstov in dlani. 

Če niste prepričani, ali je stabilizator za zapestni kanal Actimove Everyday Supports primeren za vas, se posvetujte z zdravstvenim delavcem.

Povezani članki